lidskéemoce

Výtvarný program pro děti a mládež: Emoce tvoří náš svět

Zajímavý, ale přesto zábavný program pro děti mládež, který se zabývá lidskou mimikou, která otevírá dveře, jako nástroj pro rozeznávání různých emocí, které lidé prožívají.

Z vlastní zkušenosti známe emoce úplně každý. Někdo je prožívá více a někdo má s vyjadřováním emocí potíže. Lidé jsou různí a ne každý se v emočním stavu druhého, ne-li vlastním, vyzná. Důležité je si umět emoce pojmenovat. Pokuste se s dětmi zamyslet nad tím, jaké emoce můžeme mít a sepište si je společně na papír. Sepište společně vše, co Vás napadne (př. hněv, radost, smutek, rozlobenost, zamilovanost apod.).

Poznáte, když někdo prožívá nějaké emoce? Jak se u toho tváří? Co z jeho obličeje, neboli mimiky umíme vyčíst? Poznáte, když člověk lže? Jaké jsou znaky lži? S programem, který se zabývá emočními stavy a jak jej lidé dávají navenek, se může pracovat různými způsoby.

Můžou to být:

  • Otázky, které se týkají tématu: Jak poznáme, když je někdo naštvaný? Člověk, který prožívá smutek, jak se tváří? Co nám může říct pohyb těla? Rozeznáme, když nám někdo lže? Jak se lidé chovají a tváří, když si vymýšlí?
  • Modelové situace: Předvedení emočních stavů, kdy se jeden pokusí předvést nějakou vybranou emoci (může si jí i předem vylosovat) a pokusit se ostatním znázornit, jak se právě cítí (Jak vypadá, když nám někdo lže? Co, když se nás někdo bojí? Jak se chová a hovoří? Když je někdo veselý, co přitom vyzařuje?).
  • Výtvarné zpracování: Zakreslené představy o emočním stavu druhého (výraz ve tváři).

Ukážeme si dva způsoby výtvarného zpracování, který je velmi jednoduchý, ale přesto zábavný.

  1. Emoční obličej foukaný brčkem.

Pomůcky: V případě potřeby šablony obličejů (zábavnější je, když si je děti namalují), fix, vodovky, štětce, vodu v kelímku a brčka

Postup přípravy: Připravenou šablonu, nebo vlastnoručně namalovaný obličej si nejprve vybarvíme. Co děti použijí bychom měly nechat na nich. Jakmile budou mít obrázek vybarvený, vezmou si vodovky a barvou, kterou jsme smíchali s vodou, pokapeme horní část “čela” obličeje. Barvu následně rozfoukáváme do všech stran. 

Šablony, které můžete využít:

2. Emoce tvoří náš svět

Pomůcky: Čtvrtka A3, fixy, šablony obličejů pastelky, nebo fixy

Postup přípravy: Děti si představí nějaký emoční stav, který znázorní do prázdní šablony s obličeji. Namalovat můžou i vlastní. Nalepí to na předem připravenou čtvrtku A3 s nápisem “Emoce tvoří náš svět”. Ke každému obrázku pak napíšou o jakou emoci se jedná.

Šablona s obličeji.
Zdroj šablony: promaminky.cz

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.