rizika zábavné pyrotechniky

Preventivní program pro děti a mládež na téma: Zábavná pyrotechnika a její rizika

Preventivní program pro děti a mládež, který se zabývá problematikou používání zábavné pyrotechniky.

Zábavná pyrotechnika je sice na pohled lákavá, ale ne vždy to, co je spojené se zábavou, musí být bezpečné. Pokud neznáme důležité zásady pro její využívání, pak nám hrozí spousty nepříjemných komplikací. Ať už je to dočasná ztráta sluchu, poranění končetin, nebo večerní hledání zaběhlého mazlíčka, který se bojí dělobuchů.

Mezi zábavnou pyrotechniku řadíme: dělobuchy, petardy, světlice, rachejtle, rakety apod.

Existuje poměrně široká škála toho, na co si máme dát pozor, pokud chceme zábavnou pyrotechniku použít. Například:

 • Kde zábavnou pyrotechniku kupujeme
 • V jakém je stavu a zda není prošlá spotřební lhůta
 • Kde a jak s pyrotechnikou manipulovat
 • Znát základy první pomoci a důležitá telefonní čísla

Nejprve bychom se měli zamyslet nad tím, kde zábavnou pyrotechniku kupujeme. Nejvhodnějším místem je kamenný obchod, kde je pyrotechnika označena, že prošla státní zkušebnou a opatřena českým návodem. Neměli bychom zapomínat i na to, že se musíme podívat i na datum spotřeby. Pokud je prošlá spotřební lhůta, pak by pyrotechnika mohla být velmi nebezpečná.

Pyrotechnika by měla být řádně zabalená a neporušená!

S pyrotechnikou manipulujte vždy opatrně a přesně podle pokynů v návodu.  

Mezi časté úrazy pyrotechnikou patří zejména popáleniny končetin, obličeje a očí. Ohrožen je také sluch, který může být i trvale poškozen.

Pyrotechniku můžeme řadit do několika tříd. Prodávat lze pouze pyrotechniku I. třídy. Pyrotechniku vyšších tříd lze prodávat pouze v kamenných obchodech a jen osobám starších osmnácti let. Nezletilé děti by s pyrotechnikou neměly vůbec manipulovat!

Zábavnou pyrotechniku používejte tak, aby neohrozila zdraví někoho jiného, nebo jakýkoliv majetek.

Kde s pyrotechnikou manipulovat? Nejlépe na volném prostranství a to v dostatečné vzdálenosti od jiných lidí, aut, stromů či domů. Jinak hrozí riziko požárů, zničení majetku či ublížení na zdraví.

Určitě je dobré znát důležitá telefonní čísla. Proč? Pokud se stane něco vážného, vždy můžeme zvednout telefon a vytočit odbornou pomoc. V případě požárů voláme na 150 hasiče, pokud dojde ke zranění připravme si číslo 155 na zdravotnickou záchrannou službu a pokud dojde k poškození majetku, či čehokoliv jiného, tak stačí vytočit číslo 158 na PČR. Pokud však zavoláte na číslo 112 (tísňové volání), pak také Vám určitě pomůžou!důležitá telefonní čísla

Preventivní program pro děti a mládež

Stáhnout soubory v PDF:

Zábavná pyrotechnika aneb dokážeš se popasovat s následky

Zábavná pyrotechnika v otázkách

Na internetu vyšlo i krátké video (1:50), kde řeší situaci s poraněním od zábavné pyrotechniky. Odkaz ZDE.

Aktivita č.1 (Zábavná pyrotechnika aneb dokážeš se popasovat s následky?)

Hra, která spočívá v modelových situacích. Účastníci hry si vyzkouší různé situace, které se můžou stát při manipulaci se zábavnou pyrotechnikou. Připomenou si důležitá čísla a jak se zachovat, pokud daná situace nastane.

Účel hry: seznámení s problematikou zábavné pyrotechniky, zvědomení rizik a následků při nedůsledné manipulaci, jak poskytnout první pomoc a na koho se obrátit

Průběh hry: Hráči mají k dispozici několik kartiček s různými situacemi. Kartičky jsou zakryté a každý jednotlivý hráč si postupně bude losovat jednu situaci, kterou následně ostatním předvede. Nejprve nahlas před ostatními přečte, kterou situaci bude „hrát“. Může si vybrat i dobrovolníky, kteří s ním situaci předvedou. Pokud tým, nebo jednotlivec dokáže situaci zahrát a efektivně vyřešit, získává jeden bod. Vyhrává ten, kdo má bodů nejvíce.

Kartičky se situacemi

 • Jsi prodavač/ka v kamenném obchodě. Tvým zbožím je zábavná pyrotechnika. Přichází za Tebou zákazník, kterému zjevně nebylo ještě osmnáct let. Prosí tě, že by chtěl nejnovější model rakety, aby se mohl zapojit do ohňostroje. Jak se zachováš?
 • Procházíš se po náměstí ve svém městě a najednou Tě osloví cizí člověk. Nabízí Ti levnou zábavnou pyrotechniku. „Je bezpečná a levná! Určitě se Ti bude líbit!“ opakuje stále dokola. Zakoupíš si ji, nebo odmítneš?
 • Jdeš kolem party lidí, co zrovna odpalují ohňostroj. Jeden kluk z party zapomněl od rakety odstoupit a vybouchla přímo u něj. Kluk leží na zemi a nehýbá se. Co uděláš?
 • Vzpomeneš si na to, že máš doma pár petard, které jsi ještě nevyužil/a. Zjistíš, že již dva roky je prošlá spotřební lhůta. Vyzkoušíš, zda jsou pořád v dobrém stavu?
 • Pronásleduje Tě partička, která se Tě snaží zastrašit pár dělobuchy. Berou to jako srandu, která nesmí chybět. Co s tím uděláš?
 • S rodiči na Silvestra odpalujete ohňostroj. Pyrotechnika však nevybouchla a zůstala nečinná. Co teď?
 • Jeden z Tvých kamarádů se zraní, když zrovna odpaloval rachejtli. Pravděpodobně má popáleniny na rukou. Jak se zachováš? Utečeš, nebo mu zavoláš pomoc?
 • V partě popíjíte alkohol. Atmosféra je veselá, a tak Vás napadne, že si můžete pustit pár rachejtlí. Všechno se zvrtne ve chvíli, kdy rachejtle spadne na stranu a vybouchne u obličeje Tvých dvou kamarádů. Co teď?

Aktivita č.2 (Zábavná pyrotechnika v otázkách)

Znáš jejich rizika?

1.        V čem může být zábavná pyrotechnika nebezpečná?  
2.          Víš, kde je vhodné zábavnou pyrotechniku zakoupit?  
3.          V jakém stavu by měla být pyrotechnika, když jí kupuješ?  
4.          Víš, co způsobují světelné záblesky u lidí, kteří trpí epilepsií?  
5.          Pokud už chceš manipulovat s pyrotechnikou, jaké místo bys měl/a zvolit?  
6.          Víš, od kolika let jet možné zakoupit pyrotechniku vyšší třídy?  
7.          Víš, jak působí odpalování pyrotechniky na zvířata?  
8.          Je dobré odpalovat pyrotechniku ve skleněné lahvi?  

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.