bankovní a nebankovní půjčky

Jak rozeznat seriózní půjčku od podvodné?

Preventivní program pro děti a mládež zaměřený na rizika nebankovních půjček. 

půjčkaOsnova programu:

  1. Úvod: Znalostní test (Zde se mohou objevit jednoduché tři otevřené otázky, které se týkají rizik půjček – př. Jaký je rozdíl mezi bankovní a nebankovní půjčkou? Co jsou to reference? A kde je najít?)
  2. Otázky a odpovědi: Připravíme si rozstříhané papírky s otázkami a vložíme do neprůhledné mísy/krabice (záleží na vás). Jednotlivý účastníci si budou losovat otázky a pokoušet se na ně odpovědět. Pokud jejich odpověď bude správná, nebo alespoň se blížit ke správnému řešení, tak získává jeden bod. Jestliže otázku nezodpoví, žádné body se neodčítají. Správnou odpověď však není možné zodpovědět jiným hráčem a odpověď v tomto případě zodpoví ten, kdo hru vede. 

Vedoucí versus účastníci = Pokud bude mít účastník programu více bodů, než-li vedoucí, tak vyhrává. Pokud to bude naopak, tak hra končí s tím, že se vedoucího nepodařilo překonat.

Kartičky a odpovědi:

Otázky

Odpovědi

Která z půjček je bezpečnější? Bankovní, nebo nebankovní?
Bankovní = Nabídky jsou víceméně seriózní a nejedná se o podvod.
Je lepší hledat půjčku na internetu, nebo v novinách?
Na internetu = Seriózní společnosti mají vždy vlastní profesionální stránky.
Co je to ověřovací poplatek?
Jedná se o poplatek, kdy si poskytovatel půjčky ověřuje, zda žadatel vlastní bankovní účet. Jedná se vždy o symbolickou korunu.
Co znamená slovo úrok?
Jedná se o finanční odměnu za půjčení peněz.
Kde je možné najít reference od klientů různých poboček?
Nejlepším způsobem, kde najít reference od bývalých klientů je v první řadě internet.
Co je to srovnávač úvěrů?
Profesionální portál zaměřený na nezávislé porovnání bankovních i nebankovních úvěrů.

Jako pomůcku můžete využít i tento jednoduchý, ale přehledný plakátek s informacemi.

Důležité informace:

Půjčky bychom mohli rozdělit do dvou základních kategorií – bankovní a nebankovní. U těch, které jsou bankovní, nehrozí vážné riziko, jako u nebankovních půjček. Hrozí vážné nebezpečí, že se stanete obětí podvodu.

Půjčku hledejte na internetu: Dnes už Vám noviny vytisknout téměř vše, co není ověřené. Platí tomu tam i na internetu, kde je mnoho falešných informací.  Přesto je bezpečnější si dát tu práci a vyhledat si informace právě přes nějaký internetový prohlížeč. Seriózní společnost by měla mít vždy profesionální webové stránky!

Poplatek předem? Ani nápad!: Pokud se jedná o seriózní společnost, tak po Vás žádný poskytovatel nebude chtít poplatek předem. Pouze jedinou výjimkou je tzv. ověřovací poplatek, kdy se jedná o zaplacení symbolické koruny, díky které si poskytovatel ověří, že jste vlastníkem bankovního účtu. 

Telefonické linky by se Vám mohly vymstít: Velmi častým podvodem jsou firmy, které nutí zákazníka volat na předraženou telefonickou linku, kterou záměrně zdržují a Vám pak přijde účet, který se může pohybovat i v řádcích několika tisíc. Ujistěte se, že voláte do běžného tarifu a na nabídky půjček, které jsou dostupné pouze telefonicky, raději nereagujte.

Prověřte si poskytovatele na internetu: V dnešní době se dá na internetu najít opravdu vše. Zjistěte si, co nejvíce informací ohledně poskytovatele půjčky, zajímejte se o reference bývalých klientů, pokuste se najít více stránek, na kterých se píše něco o Vaší vybrané firmě. Při prohlídce internetových stránek si nezapomeňte prohlédnout přesné podmínky úvěru = tj. poplatky, úrokové sazby, poplatky za prodloužení apod.

PODÍVEJTE SE NA REFERENCE BÝVALÝCH KLIENTŮ!

Použijte srovnávač úvěrů: Jedná se o profesionální portály, které se zaměřují na porovnání bankovních a nebankovních úvěrů. Díky nim získáte přehled o jednotlivých nabídkách.

Všechny úvěrové společnosti, které jsou do srovnání zahrnuty, jsou ověřené = nejedná se o podvod.

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.